Çocuklar için Jimnastik Başlangıç Kılavuzu

İçindekiler
Erken yaşlarda başlanması önerilen çocuk jimnastik kursu fiziksel gelişimi mükemmel şekilde destekleyerek çocukların sağlıklı bir bedene sahip olmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda çocukların daha iyi odaklanmaları, disipline olmaları ve özgüven kazanmaları açısından da son derece önemlidir. Eğitici olmasının yanı sıra eğlenceli bir aktivite olan jimnastik kursu grup olarak gerçekleştirildiği için çocuklar için bir sosyalleşme fırsatı da yaratır. Elbette çocuklar için jimnastik kursu seçerken kaliteli bir eğitmen kadrosu bulunan, kendini ispatlamış eğitim kurumlarını tercih etmek gerekir. Alanında uzman eğitim kadrosu ve modern imkanlarla donatılmış steril eğitim merkezleri ile pek çok farklı alanda olduğu gibi jimnastik alanında da eğitim programları gerçekleştirir.

Çocuklar Jimnastiğe Kaç Yaşında Başlamalı?

Bugüne dek yapılan olan araştırmalar ve gözlemler, çocukların jimnastiğe başlaması için en uygun yaşın 6 olduğunu göstermiştir. Fakat 3-4 yaşındaki çocukların jimnastiğe başlamasında da herhangi bir sakınca bulunmaz. Ayrıca başlangıç zamanı konusunda çocukların fiziksel durumu ve yetenekleri ile bu spora ilgileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Çocukların jimnastik sporuna erken yaşlarda başlamaları vücuda esneklik ve denge kazandırırken koordinasyon becerilerini de geliştirir. Motor becerilerin gelişmesine de katkı sağlayan jimnastik ile fiziksel yeteneklerin desteklenmesi ve vücuda esneklik kazandırılması da mümkündür. Burada unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri, her çocuğun fiziksel gelişiminin farklı şekilde seyrediyor olmasıdır. Bu yüzden başlangıç yaşı daha erken ya da geç olabilir. Bu yüzden öncelikle çocuk jimnastik kursu eğitmenleri ile iletişime geçebilir ve çocuklarınızın jimnastiğe başlama yaşı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. çocuklar için jimnastik başlangıç kılavuzu

Çocuklar için Temel Jimnastik Hareketleri

Başlangıç seviyesinde çocuk jimnastik eğitim programları farklı yaş gruplarına göre belirlenir. İlk olarak göz önünde bulundurulması gereken nokta çocukların güvenliğidir. Bu yüzden bütün bir jimnastik kursunu yumuşak zemin üzerinde ve eğitmen gözetiminde gerçekleştirmek son derece önemlidir. Ayrıca jimnastik eğitimlerinin çocukların uygulayabileceği hareketlerle başlaması, vücut farkındalığı kazanmak ya da sakatlanma ve sağlık sorunları riskini ortadan kaldırmak açısından önemlidir. Çocukların sağlıklı bir şekilde spor yapma becerilerini geliştirmesi için jimnastik kursu çocuk programlarına şu hareketlerle başlanabilir:
 • Atlama ve sıçrama hareketleri,
 • Denge hareketleri,
 • Tek ayak üstünde durma ve dönüşler,
 • Esneme hareketleri,
 • Atlama başta olmak üzere ip ile yapılan hareketler,
 • Çember ile gerçekleştirilen fırlatma ve yakalama hareketleri.
Bunlar çocukların jimnastiğe başlarken vücut farkındalığı geliştirmek ve esneklik kazanmak için gerçekleştirebileceği hareketlerden bazılardır. Nitekim çocuk jimnastik kursu İstanbul programlarında tüm eğitim planları çocuklara özel olarak hazırlanır. Her çocuğun fiziksel yapısı ve ihtiyaçları farklı olabileceğinden, kişiye özel eğitim programları her çocuğun olabilecek en doğru eğitimi alabilmesini sağlar.

Jimnastik Sporunun Çocuklar Üzerindeki Faydaları

Düzenli olarak jimnastik kurslarına katılmaları ve bu konuda bir disiplin geliştirmeleri için teşvik etmek, çocuklarımıza spor yapma ahlakı kazandırmak açısından son derece önemlidir. Çocukların erken yaşta başladığı bir jimnastik kursu şu gibi faydalar sağlayabilir:
 • Kas ve kemik yapısının güçlendirir, vücuda esneklik kazandırır,
 • Denge ve koordinasyon becerilerini güçlendirir,
 • Vücut farkındalığı yaratarak çocukların çok daha kontrollü bir şekilde hareket etmelerini sağlar,
 • Konsantrasyon ve odaklanma becerilerini güçlendirir,
 • Problem çözme becerilerinin gelişmesine destek olur,
 • Elde edilen başarılar ve öğrenilen yeni hareketler ile özgüven artışı olur,
 • Grup şeklinde gerçekleştirilen jimnastik dersleri ile takım haline hareket etmek öğrenilir, takım çalışmasına uyum gelişir ve sosyal beceriler desteklenir,
 • Düzenli fiziksel aktivite yapılıyor ve eğlenceli vakit geçiriliyor olması stresin azaltılmasına yardımcı olurken duygusal dengeyi korur,
 • Bir disiplin ve sorumluluk bilinci geliştirilmesine yardımcı olur.
Yalnızca bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda bile, çocukların erken yaşlarda jimnastik sporuna başlamasının ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Eğer çocuklarınız jimnastik sporuna ilgi duyuyorsa, GymKids çocuk jimnastik kursu Kağıthane şubesi eğitmenleri ile iletişime geçerek hafta içi ve hafta sonu eğitim programları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Neden GymKids Çocuk Jimnastik Kursunu Tercih Etmelisiniz?

Çocukların jimnastik sporunun faydalarını görmeleri ve ileride profesyonel sporculara dönüşebilmeleri için kaliteli bir eğitmen kadrosuna sahip olan kursların tercih edilmesi gerekir. Kaliteli eğitim veren jimnastik kurslarında çocukların fiziksel yapısı ve ilgi alanları tespit edilerek doğru şekilde yönlendirilmeleri çok daha kolay olur. Bu da çocuklar için sağlıklı bireyler ya da profesyonel sporcular olma yolunda çok daha emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacaktır. Özellikle son yıllarda jimnastik alanında elde edilmiş olan başarılar da çocukların bu alana olan ilgilerinin artmasına destek olabilir. GymKids eğitmenleri “Jimnastik derslerimizde her çocuk için özel olarak planlanan eğitimler veriyoruz” der ve şunları ekler: “Eğitim programlarımızı çocuklarımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak planlıyoruz. Bu eğitim merkezi içerisindeki jimnastik kursu programımızda yalnızca fiziksel gelişimi değil, zihinsel gelişimi de destekliyoruz.” Alanında uzman bir eğitmen kadrosuna sahip olan GymKids, farklı noktalardaki şubeleri ile çocukların hem öğrenmesine hem de eğlenmesine katkı sağlar. Siz de çocuklarınızı jimnastik kursuna yazdırmak, gelecekte sağlıklı ve başarılı bireylere dönüşmelerine katkı sağlamak isterseniz, GymKids çocuk jimnastik kursu Tarabya şubesi ya da diğer GymKids şubeleri ile iletişime geçebilir, eğitim programlarının süresi, içeriği ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.