Yüzme Çocuklar için Neden Önemlidir?

İçindekiler
Hem sağlıklı bir fiziksel gelişim hem de su içerisinde kendilerine güven duymaları açısından çocuklarda yüzmenin önemi doğru şekilde anlaşılmalıdır. Her şey önce yüzme, çocuklar için en eğlenceli bir aktivitedir ve eğlenerek öğrenmeyi mümkün kılar. Yapılan araştırmalar yüzme sporunun yalnızca fiziksel gelişimi değil, zihinsel gelişimi de desteklediğini göstermiştir. Dolayısıyla çocukların erken yaşlarda yüzmeye başlamaları büyük önem taşır. Siz de çocuklarınız için kaliteli bir çocuk yüzme kursu seçimi ile onların gelecekte yaşamlarına sağlıklı birer birey olarak devam etmelerini sağlayabilirsiniz. yüzme çocuklar için neden önemlidir

Çocuklar için Yüzme Bilmenin Önemi

Çocuklar için en eğlenceli aktivitelerden biri olan yüzme, başta fiziksel gelişim olmak üzere çok sayıda avantajı beraberinde getirir. Çocuklar için yüzmenin önemi ve düzenli şekilde yüzerek elde edilebilecek kazanımlardan bazıları şunlardır:
 • Yüzme sporu vücutta bulunan bütün kas gruplarına etki eder; kol, bacak, karın ve sırt kaslarını mükemmel şekilde çalıştırır,
 • Esnekliği arttırarak vücut koordinasyonunun gelişmesine katkıda bulunur,
 • Kardiyovasküler dayanıklılığı arttırarak genel sağlığı destekler,
 • Kalp ve akciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır,
 • Çocuklar yüzmeyi öğrendiği zaman su içerisinde kendilerini daha çok güvende hisseder ve su altı dünyasını keşfe çıkmak için daha büyük bir merak duyabilirler,
 • Rahatlatıcı bir ortam olan su, stresin azaltılmasına yardımcı olurken stres kaynaklı sorunları ortadan kaldırır,
 • Yüzme sporunu süreklilik haline getirmek, aynı zamanda düzenli bir egzersiz alışkanlığı kazanmak anlamına gelir,
 • Çocuklar yüzmeyi öğrendikten sonra su içerisinde karşılaştıkları sorunlarla kendi başlarına mücadele edebilir,
 • Grup şeklinde gerçekleştirilen yüzme dersleri çocukların sosyalleşmesine ve sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.
Yüzmenin kalp damar sağlığı üzerindeki etkileri ve stres seviyelerinin azaltılması gibi avantajları göz önünde bulundurulmalı, çocuklara erken yaştan itibaren yüzme alışkanlığı kazandırmak yönünde adımlar atılmalıdır.

Yüzmeye Başlayan Çocuklar için Önemli Bilgiler

Yüzme bilmenin önemi konusunda bir bilinç kazanan çocuklar, bu alanda yetkinleşmek için daha fazla çaba göstererek profesyonel sporculara dönüşebilir. Bu durum yalnızca sağlıklı bir fiziksel ve zihinsel gelişimin yanı sıra başarılı bir kariyeri de beraberinde getirecektir. Bu sebeple hem yüzme sırasında kullanılacak nefes tekniklerinin hem de ayak vuruşu ve kol çekişlerinin doğru bir şekilde öğrenilmesi gerekir.

Yüzmede Nefes Teknikleri

Yüzme sırasında doğru nefes tekniklerini uygulamamak çocuklarda paniğe neden olarak ciddi problemler yaratabilir. Nitekim yüzmede nefes alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, nefesin suyun yüzeyinde ağızdan alınması ve suyun altında burundan verilmesidir. Aksi halde çocuklar yüzme sırasında çabuk yorularak yüzme eğitiminden maksimum verimi alamayacaktır. Su üzerinde nefes alıp vermeye çalışmak yanlıştır ve çocukların çabucak yorulmasına neden olur. Ayrıca su yüzeyinde alınan nefes su altında ne kadar yavaş verilirse, çocuklar o kadar çok sakinleşir ve yüzme hızını artırabilir.

Yüzmede Ayak Vuruşunun Önemi

Ayak vuruşu, yüzme sırasında vücudun ileri doğru itilmesini sağlar. Tüm yüzme stillerinde ayak vuruş tekniği farklılık gösterir. Ayak vuruşunda dizlerin hafif bükük olması ve ayakların doğru pozisyonda bulunması gerekir. Ayak vuruşu sırasında ayak bileği hafif bir şekilde bükülmeli ve suya doğru itilmelidir. Bunu yaparken topuklar birbirine dokunmamalıdır. Ayak vuruşlarını geliştirmek ve olabilecek en doğru hale getirmek için düzenli olarak antrenman yapılması önemlidir. Çocuklar tarafından yüzmede ayak vuruşunun önemi anlaşıldıktan sonra, yüzme eylemi çok daha doğru şekilde gerçekleştirilebilir.

Yüzmede Kol Çekişi Nasıl Olmalı?

Çocuklar için yüzmede kol çekişi en az ayaklar kadar önemlidir. Yüzmede kol çekişini doğru şekilde gerçekleştirebilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:
 • Her şeyden önce çocuklar vücutlarını suya doğru bir şekilde yerleştirmeli; baş, kol ve omuzlar arasında düz bir çizgi halinde olmalıdır.
 • Kolun suya girişi ile uzun bir şekilde ve omuz genişliğinde olmalı, kolun suya girişi sırasında ön kol ve baş aynı hizada olmalıdır.
 • Bu hareket sırasında avuç içi aşağıya bakmalı, parmaklar birbirine yakın olmalı fakat kapalı olmamalıdır.
 • Dirsek bükülmeli, el ise göğsün altından geriye doğru itilmelidir.
 • El kalça seviyesine ulaştıktan sonra suyun yüzeyine çıkarılmalı, başlangıç pozisyonuna getirilmelidir.
 • Aynı hareketi diğer kol içinde uygulayarak bir süreklilik sağlanmalıdır.
Serbest yüzmede, her kol hareketinin başlangıcında baş yana doğru çevrilerek nefes alınabilir. Hareketlerin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için, antrenmanların uzman eğitmenler eşliğinde tekrarlanması gerekir. Teknikler doğru şekilde uygulandığında kaslar güçlenir ve yüzmenin faydaları çok daha iyi bir şekilde görülebilir.

Çocuklarınız Neden Yüzme Eğitimi Almalı?

Çocukların yaz aylarında yapabilecekleri en faydalı etkinlik yüzme olarak değerlendirilir. Ayrıca düzenli yüzmenin, çocukların diğer spor dallarına ilgisinin artmasına gibi bir faydası da bulunur. Ayrıca deniz ya da havuz gibi etkinliklerde, yüzme bilmeyen çocuklar için suyun kaldırma kuvveti her zaman yeterli olmaz. Bu yüzden çocukların suyun içerisinde güvenli bir şekilde vakit geçirebilmesi için yüzme eğitimi bir gerekliliktir. Ayrıca araştırmalara göre yüzmenin fiziksel gelişim üzerinde maksimum seviyede etkili olduğu ortaya konmuştur. Yalnızca bu noktalara bakarak bile çocuklarda yüzmenin önemi anlaşılabilir. Çocukların hayatını sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi için yüzme bilmenin önemi konusunda bilinç kazanmaları gerekir. Böylelikle yüzme eğitimi bir zorunluluk olmaktan çıkıp eğlenceli bir aktiviteye dönüşecektir. Siz de kaliteli bir yüzme eğitimi ile çocuklarınızın fiziksel ve zihinsel gelişimine destek olmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.