Yüzmede Kara Çalışmaları ve Önemi

İçindekiler
yüzmede kara çalışmaları ve önemiYüzmede kara çalışmaları ve önemi, her yaş grubundan yüzücü için dikkate değer bir konudur. Hem profesyonel hem de amatör olarak yüzücülük yapan kişilerin böyle çalışmaları aksatmaması gerekir. Özellikle yüzme öğrenen ve gelişimine katkı sağlayan çocuklarda bu bilincin oturtulması son derece önemlidir. Buna göre günümüz koşullarında kas gruplarını çalıştırmasıyla bilinen kara çalışmaları nasıl ve ne şekilde yapılmalıdır? Böyle kas çalıştırma antrenmanlarında profesyonel destek önemli mi? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Yüzmede Kara Çalışmaları Neden Yapılır?

Yüzme öncesi ihmal edilmemesi gereken kara çalışmaları yaş grubu ve antrenman ağırlığına göre değişiklik gösterir. Tüm spor dallarında olduğu gibi yüzmede de antrenman öncesi kara çalışmalarını yapmak gerekir. Önce karada sonra suda gerçekleştirilen böyle çalışmalar, özellikle çocuklarda dikkatli bir şekilde yürütülmelidir. Yüzmede kara çalışmaları ve önemi dikkate alınarak yöntemler geliştirilmelidir. Bir kısmı yüzme performansını bir kısmı da kas gruplarının sağlıklı çalışmasını etkileyen kara çalışmaları ekipman kullanılarak da yapılabilir. Böyle çalışmalar için en çok mini ball, dumbbell, tere band, ağırlık topu ve bosu balance topu gibi ekipmanlar kullanılır. Genellikle farklı etaplar halinde yapılan çalışmaların yaş grubuna uygunluğuna da dikkat edilir. Ekipman kullanmadan önce başlayan egzersizler kasların açılmasını sağlarken sonraki etaplar yüzme tekniklerinin geliştirilmesine etki eder. Yüzmede kara çalışmaları ve önemi sadece kasların daha iyi çalışmasını sağlamaz. Aynı zamanda yüzme stillerinin geliştirilmesi ve performansın artırılmasını da sağlar. Karada gerçekleştirilen çalışmalar yeterli süre tamamlandıktan sonra havuzda devam edebilir. Çalışma süreci tamamlandıktan sonra yüzme antrenmanlarına başlanabilir. Bir bakıma yapılacak spora ön hazırlık olan böyle çalışmalar yapılmadığında yüzmeden alınan performans düşecektir. Öte yandan kasılmalar, nefes sorunları gibi yüzmeyi olumsuz etkileyen sonuçlar doğurabilir.

Yüzmede Kara Çalışmaları Nelerdir?

Yüzmede kara çalışmaları ve önemi günümüzde oldukça dikkat edilmesi gereken çalışmalardır. Özellikle çocuklar için es geçilmemesi gereken böyle çalışmalar genç yüzücülerin kendi vücut yapılarına göre seçilmelidir. Bu noktada profesyonel kurumlardan destek almakta fayda var. Keza bilinçsizce yürütülen kara çalışmaları faydadan çok zarar getirebilir. Yüzme ve jimnastik kurslarında öğretilen yüzme kara çalışmalarına yakından bakılırsa ilk sırayı düz egzersizler alır. Sonrasında çocukların gelişimine ve vücut yapılarına bağlı olarak aletli egzersizler gelir.

Motor Becerilerine Odaklı Kara Çalışmaları

Yüzmede kara çalışmaları ve önemi öncelikle çocukların kondisyonlarını artırmak için kullanılır. Kondisyon odaklı ilerleyen egzersizler havuza girmeden önce genellikle mat üzerinde gerçekleştirilir. Farklı sayılar ve sürelerde gerçekleştirilen egzersizlerde çocukların motor hareketlerinin geliştirilmesi hedeflenir. Motor becerileri geliştirilen çocukların yüzme esnasında sakatlık yaşama riskleri azalır. Kol ve bacak bölgesindeki kasların güçlendirilmesini sağlayan kara çalışmaları yüzme pozisyonlarının çeşitlendirilmesinde de etkilidir. Çocukların yüzmede doğru teknikleri kullanması, atlama, kulaç atma gibi önemli ayrıntıları yapabilmesi öğretilen kara çalışmalarına bağlıdır. Kasların güçlendirilmesi ve yüzmeye hazırlanması yapılacak kondisyon odaklı çalışmalara bağlıdır.

Kuvvet ve Kondisyon Odaklı Kara Çalışmaları

Motor becerilerinin gelişmesi ve güçlenmesinde kullanılan yüzmede kara çalışmaları ve önemi sonraki etaplarda çeşitlenerek doğrudan kondisyona odaklanır. Bu noktada çocukların yaşı, cinsiyeti ve vücut gelişimi ön plana alınır. Gerçekleştirilen çalışmalar söz konusu eğitimi alan çocukların gelişime göre olmalıdır. Kapasitesinin altında ya da üstünde gerçekleştirilen kara çalışmaları çocuklar için fayda sağlamaz. Bu sebeple yüzme öğrenmek isteyen çocuklar için kara çalışmalarına verilen önem daha da artırılmalıdır. Profesyonel eğitmenlerin vermesi gereken bu tarz çalışmalar için çocuk yüzme kursu kurumlarından destek alınabilir. Profesyonel olarak alınan eğitimler yüzme stillerinin gelişmesini etkilerken kondisyonu artırır.

Yaş Gruplarına Göre Yüzmede Kara Çalışmaları

Yüzmede kara çalışmalarına başlamadan önce çocukların yaş grupları dikkate alınır. Uygulanacak egzersizler yaş grubu ve cinsiyete göre şekillenir. Çoğu yüzme kursu verilen kara çalışmalarını kızlarda 5 – 8, erkeklerde 6-9 yaş gruplarına göre düzenler. Aynı egzersizleri alabilen bu gruplardaki çocuklar öncelikle vücut esnekliğini kazanır. Su içindeyken uygulayabilecekleri hareketleri ön çalışma olarak karada gerçekleştirirler. Bu aşamada yüzmede kara çalışmaları ve önemi daha belirleyici olacaktır. 8-11 yaş arası kız çocuklar ve 9-12 yaş arası erkek çocuklarda uygulanan yüzmede kara çalışmaları süre ve egzersiz çeşidi olarak ilk gruptan farklıdır. Hem gelişim hem de yaş neticesiyle daha zorlu hareketleri gerçekleştirebilen bu grupta esneme, germe ve açma hareketlerine ağırlık verilir. Kol, bacak, bilek, bel gibi çeşitli bölgelerin çalışmasında etkili olan çalışmalar ilerleyen süreçlerde profesyonel yüzücü olmakta etkilidir. Her yaş grubundaki çocuk için es geçilmemesi gereken yüzmede kara çalışmaları ve önemi profesyonel yüzme kursları sayesinde daha detaylı öğrenilebilir. Yapılan çalışmalar çocukların vücut gelişimine doğrudan etki ettiği gibi olası sakatlanmalarında önüne geçer.

Yüzmede Kara Çalışmaları için Dikkat Edilecekler

Hem çocuklar hem de yetişkinler için göz ardı edilmemesi gereken yüzmede kara çalışmaları ve önemi profesyonel kurslardan alınacak destekle anlaşılabilir. Bu noktada mutlaka bilinçli hareket edilmelidir. Genellikle yaş ve gelişim durumuna göre hazırlanan bu çalışmalar için belli başlı kurallar bulunur. Genelleme yaparak bu kurallar listelenirse:
  • Yüzmede kara çalışmaları genellikle 30-45 dakika gerçekleştirilir. Daha az yapılması ya da sürecin artırılması yüzme esnasında sorunlar yaşanmasına neden olabilir.
  • Mutlaka işinin ehli, özel eğitmenlerin çalışma yürüttüğü çocuk yüzme kurslarından destek alınmalı.
  • Antrenmanlar yüzme stili ve çocuk gelişime göre özel olarak planlanmalıdır.
  • Ekipmanlı çalışma yapılacaksa öncelikle vücut esnekliği ekipmansız olarak sağlanmalıdır.
  • Ağır, zorlayan ve kasları yıpratıcı programlar yerine kondisyonu artıran ve motor becerilerini geliştiren egzersizlere yönelinmelidir.
  • Kara çalışmaları için tercih edilen alanın doğru ve iyi koşullara sahip olması gerekir.
Görüldüğü üzere her yaş grubu yüzücü için yüzmede kara çalışmaları ve önemi büyüktür. Özellikle çocuklarını yüzme kursuna göndermek isteyen ailelerin kara çalışmalarının yapılıp yapılmadığını araştırması gerekir. Herhangi bir çalışma yapılmayan yüzme derslerinde beklenen performans alınamaz. Sizler de çocuklarınız için profesyonel ellerden destek almak istiyorsanız GymKids kursumuzdan destek alabilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.