Yüzmenin Faydaları

İçindekiler
Çocuklar suyla oynamayı sevdiği için yüzmek eğlenceli bir aktivitedir ve yüzmenin faydaları çocukların sağlıklı gelişimine katkı sağlar. Ayrıca kasların çalışması noktasında bütüncül bir etkisi vardır. Yani eğer vücuttaki tüm kaslar çalışsın istiyorsanız, yüzme tercih edebileceğiniz en ideal sporlardan biridir. Uzman eğitmenler kontrolünde, doğrudan çocuk gelişimine odaklı olarak gerçekleştirilen yüzme eğitimlerinde çocukların hem fiziksel olarak hem de mental olarak gelişmeleri sağlanır. Aynı zamanda bu eğitimler gruplar halinde yapıldığından, çocuklar için sosyalleşmeye yardımcı olacak uygun ortam da yaratılmış olur. Nitekim yüzme sporunun faydaları göz önünde bulundurulduğunda anne babaların çocuklarını bu alana yönlendirmeleri önerilir. Siz de “yüzmenin çocuklara faydaları nelerdir?” ve “yüzmenin insan için faydaları nelerdir?” gibi sorulara yanıt almak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilir ya da GymKids eğitmenlerine danışabilirsiniz.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzmenin faydaları geniş bir liste olarak aktarılabilir. Fakat güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak yüzme sporunun en önemli faydaları olarak kabul edilir. Ayrıca çocuklar için yüzmenin faydaları ile ilgili olarak şöyle bir liste yapılabilir:
 • Kas ve iskelet sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur,
 • Pek çok sporun aksine vücuttaki tüm kaslar çalışır,
 • Çocuklar obezite ya da iştahsızlık gibi kiloyla ilgili problemler yaşamaktan uzak olur,
 • Hem zinde hem de kuvvetli vücuda sahip olurlar,
 • Özellikle tek başına yüzmeyi öğrenmiş olan çocuklarda bağımsızlık duygusu gelişir, özgüven artar,
 • Bir yandan eğlenceli bir aktivite iken, bir yandan da yüzmeyi öğrenecekleri için denizde ya da havuzda yüzerken boğulma riskini azaltır,
 • Çocukların suyun kaldırma kuvveti ya da basınç gibi konularda bilgi sahibi olmaları sağlanır.
Çocuklarda yüzmenin faydaları elbette bunlarla sınırlandırılamaz. Bu listeyi uzatmak, denizde yüzmenin faydaları ya da havuzda yüzmenin faydaları gibi kategorilere ayırmak mümkündür. Ayrıca soğuk suda yüzmenin faydaları ya da sıcak suda yüzmenin faydaları da birbirinden farklıdır. Ek olarak deniz suyu tuzlu ve havuz suyu klorlu olduğundan yüzmenin faydaları bu noktada da değişiklik gösterir. Yüzme sporunun her yaşta yapılması bir gereklilik olarak görüldüğü gibi küçük yaşta yüzmenin faydaları çok daha kalıcıdır. Çünkü çocuklar yüzmeyen yaşıtları ile karşılaştırıldığında çok daha dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olurlar. Ayrıca motor becerilerin artırılması, vücutta bulunan serotonin miktarının yükselmesini söz konusudur. Bu da çocukların çok daha yetenekli, çok daha mutlu olmalarını sağlar. Çocuklar için yüzmenin faydaları hem havuzda hem de denizde görülebilir. Fakat küçük yaşlardayken yüzmenin faydaları adına eğitmen eşliğinde eğitim alınmalıdır. Böylece çocuklar hem eğitmen kontrolünde ve güvende olmuş hem de yüzmenin faydaları konusunda bilinçlenmiş olurlar. Alanında uzman GymKids eğitmenleri hem çocukların kaliteli eğitim ortamında eğlenmelerini hem de yüzmenin faydaları konusunda bilinçlenmelerini sağlar. Nitekim çocuklar yüzmenin faydaları ve zararları hakkında bilgi sahibi olduklarında yüzme eğitimi zorunluluk olmaktan çıkar ve çocuk yüzme kursu da keyifli bir aktivite haline gelir. yüzmenin faydaları

Bebeklerde Yüzmenin Faydaları

Yalnızca çocuklar için değil bebekler için de yüzmenin faydaları erken yaşlarda görülebilir. Suda doğum gibi uygulamaların da yaygınlaşması ile birlikte bebeklerin su ile temasının önemi bir kez daha perçinlenmiştir. Bebeklerde yüzmenin faydaları göz önünde bulundurulduğunda öne çıkan nokta kas gelişimine katkı sağlanmasıdır. Ayrıca bebekler su içerisinde enerji harcadığından yeme isteği artar ve bu sağlıklı bir durum olarak kabul edilir. Bebekler için yüzmenin faydaları şu şekilde sıralanabilir: Suyun enerjisi bebek vücudunu rahatlatır, bilişsel gelişim hız kazanır, denge ve koordinasyon etkileşimi artar, uykunun düzenli hale gelmesini sağlar, sancı ya da gaz gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Elbette bebekler için yüzmenin faydaları görülmek isteniyorsa, bunu uzman eğitmenler kontrolünde gerçekleştirmek gerekir. Hamilelikte yüzmenin bebeğe faydaları olduğu gibi anneler için de faydaları bulunur. Hamilelikte yüzmenin faydaları şu şekilde sıralanabilir: Sırt ya da bel ağrıları önlenir, fazla kilo artışı önlenir, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetler ortadan kaldırılır, kasların güçlendirilmesini sağlayarak normal doğumun çok daha kolay olmasını sağlar, doğum sonrası istenen vücuda sahip olmak kolaylaşır, psikolojik olarak rahatlama sağlar. Yine hamilelik sonrasında yüzmenin faydaları göz önünde bulundurulduğunda, en önemli etken kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Siz de hamilelikte veya doğum sonrası yüzmenin faydaları hakkında bilgi almak isterseniz, GymKids ile iletişime geçebilirsiniz.

Çocuklara Yüzme Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Yapılan araştırmalar yüzme aktivitesinin çocuklar üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu gösterir. Çünkü kas ve eklem gelişimine yardımcı olurken, stres seviyesini azaltma konusunda da etkilidir. Ayrıca farklı yüzme stillerinde farklı kas grubu gelişir. Diğer spor türlerine oranla çok daha fazla kas grubunun çalışmasını sağlayan yüzme sporunun, doğru kas gruplarının çalıştırılması için uzman eğitmenler kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca verilecek olan eğitim çocukların fiziksel yapısına uygun şekilde planlanmalıdır. Bu şekilde yüzmenin faydaları çok daha etkili şekilde görülebilir. Örneğin sırt üstü yüzme faydaları ve kurbağalama yüzme faydaları birbirinden farklıdır. Bu yüzden yüzmenin faydaları konusunda bu noktaların da göz önünde bulundurulması, havuz veya teknik seçiminin buna göre yapılması önemlidir. Anne babaların yüzmenin faydaları konusunda bilinçlenmeleri önemli olduğu kadar, seçilen eğitmenlerin yetkinlik seviyesi de o kadar önemlidir. Yüzmenin faydaları ile ilgili olarak kalıcı etki için çocuklara verilmesi gereken eğitimin detayları şu şekilde olmalıdır:
 • Yüzme eğitimi başlarken anne baba da eğitime katılabilir. Güven ortamı sağlandıktan sonra çocuklar eğitmenleri ile yüzme kursuna devam eder.
 • Karşılıklı bir güven ilişkisi geliştirmek için eğitimin içine oyunlar da dahil edilmelidir.
 • Çocuklar kurallar konusunda bilgilendirilmelidir.
 • Kolların ve ayakların kullanım şekilleri konusunda yeterli bilgi verilmelidir.
 • Yüzme esnasında nasıl nefes alınacağı, gözlerin su altında nasıl açılması gerektiği konusunda bilgi verilmelidir.
Ayrıca eğitim kurumunun ve eğitmenin kalitesi de yüzmenin faydaları konusunda belirleyicidir. Eğer siz de yüzmenin faydaları konusunda kalıcı bir etki görmek, çocuklarınızı güvenli ellere teslim etmek isterseniz, GymKids’i tercih edebilirsiniz.

Çocuklar Neden Yüzmeye Yönlendirilmeli?

Düzenli olarak yüzmek aynı zamanda sağlıklı bir hayata sahip olmak anlamına gelir. Bacak kaslarınız gelişir, kilo vermeyi kolaylaştırır, kalori yakmanıza yardımcı olur. Yani eğer fazla kalori şikayetiniz varsa, yüzmek bu kalori yakabilecek etkilere sahiptir. Çünkü vücudun olabilecek en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Elbette yüzmenin vücuda faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değil. Yüzmek farklı teknikler içerdiğinden, vücudun farklı bölgelerinde meydana gelmesi muhtemel sağlık sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur. Örneğin kışın yüzmenin faydaları veya soğuk suda yüzmenin faydaları ile sıcak veya termal havuzlarda yüzmenin faydaları birbirinden farklıdır. Aynı şekilde sırtüstü yüzmenin faydaları ile kelebek yüzme faydaları da farklılık gösterir. Çocuklar eğitim sırasında farklı teknikler kullanacağından, yüzmenin faydaları da vücudun tamamına yayılır. Bu yüzden çocukların yüzmenin faydaları hakkında bilgi sahibi olmaları, bu faydalardan beslenmeleri için yüzmeye yönlendirilmeleri son derece önemlidir. Örneğin yetişkinler için 1 saat yüzmenin faydaları saymakla bitmiyorsa, çocuklar için düzenli yüzme alışkanlığının geliştirilmesi de yüzmenin faydaları konusunda üst düzey bir etki yaratacaktır. Yüzmenin kaslara faydaları sayesinde kas gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi, yüzmenin cilde faydaları sayesinde daha temiz ve gergin bir cilde sahip olunması, yüzmenin skolyoza faydaları sayesinde omurga sağlığının korunması, bel fıtığında yüzmenin faydaları sayesinde ise yaşam konforunun olumsuz olarak etkilenmemesi sağlanır. Yani sağlık sorunlarınıza veya uyguladığınız tekniğe göre yüzmenin faydaları değişir. Ayrıca çocuklarda sağlık sorunlarına yönelik verilen yüzme eğitimleri ile sağlık sorunlarının giderilmesi de yüzmenin faydaları arasında gösterilir. Nitekim yüzmenin faydaları insanlar için sınırlandırılamayacak kadar fazladır.

Şimdi GymKids İle İletişime Geçin!

Çocuklar için yüzmenin faydaları yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda mentaldir. Sosyalleşmek, rahatlamak ve yeni beceriler geliştirmek de yüzmenin faydaları olarak gösterilebilir. Nitekim yüzmenin faydaları konusunda kalıcı bir etki için eğitimlerin erken yaşta başlaması önem taşır. Ayrıca eğitim kurumu ve eğitmen kalitesi sayesinde yüzmenin faydaları çok daha etkili bir şekilde görülebilir. Çocuklar GymKids eğitmenleri sayesinde kelebek yüzmenin faydaları, sırtüstü yüzmenin faydaları, kurbağalama yüzmenin faydaları ve diğer tekniklerle yüzmenin faydaları konusunda bilinç geliştirdiği için yüzmeye karşı olan ilgileri de artar. Eğer siz de “yüzmenin faydaları nelerdir?” veya yüzmenin vücuda etkileri gibi konularda bilgi almak veya paletle yüzmenin faydaları ve etkilerine dair fikir alışverişinde bulunmak isterseniz, hemen şimdi İstanbul yüzme kursu şubelerindeki GymKids eğitmenleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.