Judo Nedir?

İçindekiler

“Judo nedir?” sorusuna yanıt arayan pek çok kişi vardır. Özellikle çocuklarını spora yönlendirmek için çabalayanlar, judo konusunda araştırma yapar. “Judo nedir?” sorusuna yanıt olarak bir Japon dövüş sanatı olduğundan bahsedilebilir. Bu sporun popülerleşmesinde 1964 yılından beri olimpiyatlardaki branşlardan biri olması da etkilidir. “Judo nedir?” diye merak edenler, sporun ne zaman ortaya çıktığını da araştırır. Kökeni 1860’lı yıllara dayanan spor dalı judonun temelleri, o yıllarda bir matematik öğretmeni tarafından atılır.

Dr. Jigoro Kano tarafından judonun geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılır. Kano, aslında edebiyat konusunda çalışmalar yapmak için gittiği üniversitede dövüş sanatı ustası olma yolunda ilerler. Kano tarafından 1882 yılında judonun gelişimi için en önemli hamle yapılır. Eishoji Tapınağı bünyesinde 9 öğrencisiyle çalışmalara başlayan Kano, günümüzdeki tekniklerin temelini atacak teknikler geliştirir. Judo sporu zamanla tüm dünyada tanınır hale gelir. Bu nedenle “Judo nedir?” sorusunun detaylarına pek çok kişi ulaşmaya çalışır.

Kelime anlamı olarak da ilgili spor dalını incelemekte fayda vardır. Yol vermek, kibar olmak anlamına gelen ju ile do hecesi bir araya gelir. Buradaki “do” eki uyum yolu anlamına gelen bir hecedir. Dövüş sanatı olarak popüler olan spor, günümüzde belli kurallar dâhilinde oynanır. Judonun ilk ortaya çıkışından bugüne kadar çok sayıda usta, farklı tekniklerle sürecin gelişimine katkı sağlamıştır. Profesyonel sporcular müsabakalara katılarak ustalık kuşaklarını edinebilir. Ayrıca ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece elde edenler, popüler ve başarılı olma fırsatına da kavuşur.

Judo Nasıl Yapılır?

“Judo nedir?” araştırmasında önemli detaylardan biri ilgili spor dalının nasıl yapıldığıdır. “Judo nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlarken müsabaka alanından giysilere kadar pek çok detaydan bahsetmek gerekir. İlgili spor dalının yapılışına ilişkin şu detaylardan bahsetmek mümkündür:

 • Judo sporu yapılacak bir alanın genişliği 8-10 metre civarında olmalıdır.
 • “Judo nedir?” noktasında koruyucu tedbirler alınmasını gerektiren bir spor olduğu ifade edilmelidir. Örneğin 3 ya da 4 metrekare ebadında koruyucu yapıda döşemelerle müsabaka alanı kaplanmalıdır.
 • Judo kıyafetleri pantolon ve cekettir. Judo hareketleri kolayca yapılması için pantolonun dayanıklı olması önemlidir.
 • Judo kuşakları bele takılır. Böylece rakibi kavramak daha kolay hale gelir.
 • Judo elbiseleri genellikle beyaz renkte olur.
 • Judo kuralları olan bir spordur. Bu kurallara uymak önemlidir.
 • “Judo nedir?” sorusuna yanıt olarak savunma ağırlıklı bir spor olduğu bilgisi de verilmelidir.
 • Mantık ve öngörü sahibi olan bir kişi, zekâsıyla ve yetenekleriyle hareket ederek başarılı olabilir.
 • Spor dalı özelinde mücadele süresi 3 ila 20 dakika arasındadır.
 • “Judo nedir?” diye merak edenler, rekabetin nasıl sonlandığını da araştırır. Maçın sonlanması için rakip, sırt üstü getirilmelidir.
 • Sırt üstü yatan sporcu, 30 saniye içinde ayağa kalkarsa karşılaşmaya devam eder.
 • Tekme, yumruk kullananlar; alan dışına çıkanlar puan kaybedebilir ya da diskalifiye edilir.

judo nedir

Judo Kuralları Nelerdir?

“Judo nedir?” diye araştırma yapanlar, oyunun kurallarını bilmelidir. Söz konusu spor dalında kendinize olan hâkimiyetiniz önemlidir. Aşırı sinirlenmek ve rakibe karşı saldırgan bir tutum sergilemek, kurallara aykırıdır. “Judo nedir?” noktasında kuvvet gösterisi yapmak da doğru değildir. Ayrıca emirlere ve yönlendirmelere uygun hareket etmekte de fayda vardır. Judo kuşak sıralaması kapsamında yüksek kemere sahip kişi, doğal idareci konumundadır. Bu nedenle onun talimatlarına uygun davranmak önemlidir.

Modern dövüş sanatı judo yapılırken çalışmaların ciddi ortamda sürdürülmesi önemlidir. “Judo nedir?” araştırmasında bilmeniz gerekenlerden biri de selamlaşmadır. Judo turnuva sırasında Tachi-Rei adında bir selamlaşma yapılır. Nezaket yolu olan bu spor dalında hem müsabakalar başlarken hem de sonlanırken selamlaşma yapılmalıdır. Disiplinli bir spor olan judo karşılaşmaları, antrenmanları sırasında; konuşmak, sakız çiğnemek gibi disiplinsiz tavırlardan kaçınmalısınız. “Judo nedir?” diye merak edenler, giysilerin keyfi olarak çıkarılmayacağını da bilmelidir. Ceket ve kemer, sadece idareciden izin alınarak çıkarılabilir.

Judo tekniklerini doğru uygulamak kadar saygılı davranışlar sergilemek de önemlidir. Judoka adındaki oyuncular, arkadaşlarına karşı saygıyı hiçbir zaman yitirmemelidir. Aynı zamanda henüz tecrübesiz judokalara karşı yardımsever olmak da gerekir. Öte yandan kaza olmaması için gerekli uyarıların yapılması ve kontrollerin sağlanması da önemlidir. Kaza yaşanmaması için antrenmanlar ve karşılaşmalar sırasında takı ya da aksesuar kullanmamakta fayda vardır.

Judo Yapmanın Faydaları Nelerdir?

“Judo nedir?” diye araştıranlar, söz konusu sporun ne gibi faydalar sağlayacağını merak eder. Özellikle çocuklar için pek çok faydadan bahsedilebilir. Judonun kuralları çerçevesinde hareket etmek, disiplinli davranışların geliştirilmesi noktasında fayda sağlar. Örneğin okul kurallarına uymakta zorlanan bir çocuk, kurs yoluyla ihtiyacı olan disiplini kazanabilir. “Judo nedir?” araştırmasında sosyal etkileşim noktasındaki faydayı da göz ardı etmemek gerekir. Bir grup içerisinde derslere katılanlar, sosyalleşerek iletişim kurma becerisi kazanır. Özellikle asosyalliğin yenilmesi, arkadaşlık kurma sürecinin kolaylaşması noktasında bu spor dalının katkıları önemlidir.

“Judo nedir?” sorusuna yanıt olarak özgüveni geliştiren bir spor olduğundan da söz etmek gerekir. Kendini savunmayı öğrenen bir çocuk, daha özgüvenli hisseder. Kursa katılanların okul başarısında da artış meydana gelebilir. Enerjisini doğru bir kanalla atan çocuklar, okul derslerine kolayca konsantre olur. “Judo nedir?” araştırmasında önemli detaylardan biri de fiziksel gelişime katkıdır. İlgili spor dalıyla haşır neşir olanlar, ideal kilosunu korumayı başarır.

Rakibine yerde hamle yapmaya çalışırken çeşitli hareketler yapan sporcular, süreçte ciddi kalori harcar. Böylece fazla kilolardan kurtulmak kolaylaşır. Ayrıca kas gücünü artırmak, hızlı ve dikkatli hareket etmek gibi beceriler de kazanılır. Birden çok faydası olan judo, okul öncesi ve okul dönemi çocuklar için uygundur. Ayrıca yetişkinler de judo yapabilir. İlgili branşa ne kadar erken yaşta başlanırsa başarılı bir sporcu olma şansı o kadar artar.

Judo Nasıl Öğrenilir?

“Judo nedir?” diye araştırma yapanlar, bu branşı nasıl öğreneceğini merak eder. İlgili branşı öğrenmek için profesyonel eğitmenlerden ders almak gerekir. Profesyonel eğitmenler, doğru tekniklerle sporcuların yetişmesini sağlar. “Judo nedir?” araştırması yaparken yatarak, ayakta uygulanan farklı teknikler olduğunu bilmelisiniz. Profesyonel bir judo kursu ile hem bu teknikleri hem de fırlatma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Öğrenme sürecinde judo minderi gibi ekipmanların alanda eksiksiz bulunması önemlidir. “Judo nedir?” sorusunu çocuklarınızı doğru bir spor dalına yönlendirmek için soruyorsanız daha titiz hareket etmelisiniz.

Çocuklar için judo kursu ile kaliteli bir eğitim alma şansı doğar. Kurs seçimi yaparken eğitmenlerin profesyonelliğine ve olanakların yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuk judo kursu için GymKids kalitesine ve ayrıcalığına güvenebilirsiniz. Kursumuzda alanında deneyimli eğitmenler ders verir. Siyah kemer, kırmızı-beyaz kemer ve kırmızı kemer gibi farklı ustalık derecelerine ulaşan çocuklar, başarılı sporcu olma yolunda önemli bir adım atar. İstanbul judo kursu arayışında, GymKids ayrıcalığını her anlamda fark edersiniz.

Kurs seçimi önemli olasa da öğrenme sürecinde çocukların istekli olması da önemlidir. Aynı zamanda çocukların özellikleri de ilgili branşa uygun olmalıdır. Çocukların eğitim sürecinde zorlanmaması gerekir. GymKids eğitmenleri, çocukların seviyelerine uygun biçimde eğitimi sürdürür. Zorlama ve baskı olmadığı için çocuklar keyifle derslere katılır. Eğitim için siz de GymKids kalitesine güvenebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.