Çocuklar için Satrancın Faydaları

İçindekiler
Çocukların zihinsel gelişimine destek olmak için tercih edebileceğiniz bir etkinlik olan çocuk satranç kursu sayısız avantajı beraberinde getirir. Çocukların problem çözme becerilerinden planlama yeteneklerine, sosyalleşmelerinden iletişim becerilerine kadar pek çok özelliğinin gelişmesine destek olan çocuk sanat kursu ile çok daha zeki, başarılı gençler yetiştirmek mümkündür! Erken yaşlardan itibaren verilmeye başlanan satranç eğitimi çocukların bu alanda başarılı bir kariyer yapmasına da fırsat tanıyabilir. Eğer “satranç kursu kaç yaşında başlar?” merak ediyorsanız, aslında bununla ilgili net bir şey söylemek mümkün değildir. Nitekim 3 ila 4 yaşından itibaren çocuklar için satranç kursu programları bulunur. GymKids çocuk sanat kursu eğitimleri alanında deneyimli eğitimciler tarafından verilir.

Satranç Oynamanın Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Çocuk satranç kursu sayesinde çocuklar için sayısız kazanımdan bahsetmek mümkündür. Bunların başında da özellikle dikkat eksikliği olan çocuklar için odaklanma, konsantrasyon, dikkatli davranma gelir. Ayrıca mantıksal düşünme becerileri gelişecek, karşılaştıkları problemleri çözmeleri kolaylaşacaktır. Çünkü çocuk satranç kursu içerisinde rakipleri ile karşılaşırken her zor durumda kaldıklarında, bu zor durumdan kurtulmak için yeni bir plan yapmaları, yeni bir strateji geliştirmeleri gerecektir. Çocuk sanat kursu bünyesinde gerçekleştirilen eğitimlerde yapılan müsabakalar süreli olarak gerçekleştiğinden, çocukların hızlı düşünme becerilerini geliştirmeleri, en kısa sürede, olabilecek en doğru kararı vermeyi öğrenmeleri sağlanacaktır. Yalnızca çocuk satranç kursu değil, aynı zamanda judo, basketbol, voleybol ve benzeri sporlar da çocuklar için faydalıdır. Nitekim çocuk satranç kursu ile zihinsel beceriler geliştirilirken, diğer sporlarla da fiziksel gelişim desteklenebilir. Bu da çocukların hem sağlıklı hem de zeki bireylere dönüşmesini sağlar. çoçuklar için satrancın faydaları

Çok Yönlü Düşünme Becerilerini Geliştirir

Satranç, oyuncuların birbirinden farklı stratejileri uygulamasını gerektiren bir oyundur. Bu da farklı seçenekleri değerlendirme becerilerini geliştirir. İleriyi düşünme alışkanlığı kazandırırken zaman yönetimini doğru şekilde yapmayı öğretir. Aynı zamanda çocukların mevcut durumu analiz etmesini, olası hamlelerini tahmin etmesini, bu sayede mantıksal ve analitik düşünme becerilerinin de gelişmesini sağlar. Bu da çocuklar için hayattaki zorluklarla mücadele etmeyi kolaylaştırır. Ayrıca hızlı değişen durumlara uyum gösterebilmek de yine çocukların çocuk satranç kursu ile elde edebilecekleri kazanımlar arasında yer alır.

Konsantrasyonu Artırır

Satranç, uzun süre odaklanma gerektiren bir oyundur. Uzun saatler sürebilen bu oyunda çocukların dikkatlerini sürdürmeleri gerekir. Bu da uzun süreli konsantrasyon becerilerinin gelişmesini sağlar. Dikkatlerini belirli bir yere odaklayarak olası senaryoları ya da hamleleri dikkatlice planlamaları gerektiğinden çeşitli stratejileri değerlendirmek için de fırsat yaratır. Aynı zamanda rakibin stratejilerini anlamak, hamlelerini tahmin etmek için de odaklanma gerekir. Bu odaklanma çocukların kendi yaptıkları hataları fark etmelerine, düzeltmek için yapabilecekleri hamleleri planlamalarına da yardımcı olur. Çocukların çocuk satranç kursu ile üst düzey bir konsantrasyona sahip olmaları mümkündür.

Hafızayı ve Bilişsel İşlevleri İyileştirir

Çocuk satranç kursu sayesinde satranç eğitimi alan çocuklar, oyun boyunca oyun tahtasının üzerindeki taşların konumunu hatırlamak, sonraki hamlelerini önceden planlamak zorundadır. Bunu yaparken zihinlerinde farklı unsurları değerlendirmeleri, bazı şeyleri kategorize etmeleri gerekir. Bu da bilişsel açıdan bir esneklik sağlayarak çocukların hem kısa süreli hem de uzun süreli hafızalarının gelişmesine destek olur. Bu yüzden satranç sporunu çocuklara sevdirmek, onların zihinsel gelişimlerine de büyük katkı sağlamak demektir.

Özgüveni ve Özsaygıyı Artırır

Çocukların satranç oyununda yetkinleşmeleri ve bu alanda başarı göstermeye başlamaları, özgüvenlerini artırarak kendilerine daha çok saygı duymalarını sağlar. Oyun içerisinde hem kazanmanın hem de kaybetmenin çocuklar üzerinde önemli etkileri bulunur. Örneğin çocuk satranç kursu içerisinde birkaç oyun kazanan çocuklar, bu konuda kendilerine güvenecek ve kazanmanın tadını çıkarabileceklerdir. Kaybetmek de asla kötü değildir. Nitekim çocuk satranç kursu alan çocukların bazı oyunları kaybetmesi, onların hatalarından ders çıkarmasını ve kendilerini geliştirmek için daha çok çalışmasını sağlar. Ayrıca kendi kararlarını verme ya da sorumluluk alma gibi konularda da gelişirler. 5 yaş satranç kursu ya da okul öncesi satranç kursu bu spora başlamak için ideal kabul edilir.

Sosyalleşme ve İletişim Becerilerini Geliştirir

Satranç doğası gereği en az iki kişiyle oynanan bir oyundur. Bu yüzden çocukların rekabet etmeye alışması açısından önemlidir. Satranç turnuvalarına katılmak ise çocukların bu alana ilgi duyan pek çok akranı ve büyüğü ile tanışmasına fırsat tanıyarak sosyalleşme için mükemmel bir ortam yaratır. Satranç sporu üzerine, hamleler ve stratejiler üzerine sohbet etmek ise iletişim becerilerinin güçlenmesine yardımcı olur. GymKids’in alanında uzman eğitmenleri eşliğinde gerçekleşen çocuk satranç kursu ile tüm öğrenciler sosyal bir ortamda eğitim alır.

Akademik Başarıya Katkı Sağlar

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar, satranç sporunda başarılı olan çocukların akademik olarak da üstün başarı gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bu yüzden erken yaşlarda çocuk satranç kursu ile bu spora başlamak, akademik başarıya da katkı sağlayacaktır. 6 yaş satranç kursu ya da daha erken yaşlar için 4 yaş satranç kursu, bu eğitimlere başlamak için idealdir. İlerleyen yaşlar ise çocuk satranç kursu için asla geç değildir. Eğer siz de çocuk sanat kursu ile çocuklarınızın zihinsel becerilerine katkı sağlamak isterseniz, GymKids İstanbul satranç kursu ve satranç kursu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.