Çocuklar için Okçuluk Eğitiminin Önemi

İçindekiler

Tarihi eskiye dayanan okçuluk, bireysel bir spor dalıdır. Taş Devri’ne kadar uzanan eski zamanlardan günümüze kadar uzanan ok, av ve silah aleti olarak yaygın kullanım alanı bulmuştur. Avlanma gereci, savaş aleti, kişisel kahramanlık gereci ve spor ekipmanı gibi farklı rolleri üstlenmiştir. Uluslararası arenada 1931 yılında Okçuluk Federasyonu (FITA)’nın kurulmasıyla spor dalı olarak kabul görmüştür. Türkiye 1955’te 16. üye olarak federasyonuna dahil olmuştur. Günümüzde 142 dünya ülkesinin üyeliği mevcuttur.

GymKids, çocuklara yönelik oluşturduğu yaz okulu sayesinde onların tatil boyunca unutamayacakları deneyimler yaşamalarını sağlayacaktır. Tüm faaliyetler, her biri alanında profesyonel eğitim kadrosuyla gerçekleşir. Çocuklar hem öğrenirken eğlenceli anlar yaşayacak hem de fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin desteklendiğini fark edecektir. Peki, okçuluk eğitiminin çocuklar üzerindeki pozitif etkileri ve yararları nelerdir?

Okçuluk Sporunun Amacı Nedir?

Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinden biri de stresin kontrol altına almayı öğrenmeleridir. Böylelikle okul çağında ve yetişkinlik döneminde ihtiyaç duyulan motivasyon kolaylıkla sağlanabilir. Hedefe ulaşmanın heyecanını yaşatmak için çocuklara özel bir eğitim ortamı hazırlanır. Konsantrasyon desteği sunan okçuluk eğitimi, çocukların özgüvenini artırarak kendileriyle barışık olmalarında önemli rol oynar.

Fiziksel gelişimde görülen birtakım bozukluklarının giderilmesi konusunda, küçük yaşlarda önlem alınması gerekir. Okçuluk kursu eğitimi, duruş bozukluğu gibi rahatsızlıkların kalıcı hale gelmesini önüne geçebilmeyi kolaylaştırır. Çocukluk döneminde bedensel ve zihinsel olarak kazandırılan disiplinin yanı sıra psikolojik yönden de fayda sağlayacaktır. Ayrıca odaklanma becerisi kazanan çocukların, taktik geliştirme alanında da yüksek derecede farkındalık kazanması mümkündür.

Okçuluk Eğitiminin Çocuklara Sağladığı Avantajlar

Yaşam boyunca belirlenen hedeflere ulaşmak, çocukluk döneminde kazanılan disiplin, hedef belirleme ve motivasyon sayesinde gerçekleşir. Fiziksel, bilişsel, kültürel ve sosyal gelişime çok yönlü katkı sağlayan çocuklar için okçuluk eğitiminin önemi ve sağladığı başlıca avantajlar şunlardır:

  • Çocukların vücutlarında oluşabilecek duruş bozukluklarının önlenmesine destek verir.
  • Fiziksel ve zihinsel yönden yarar sağlayarak aynı zamanda sosyalleşmeyi mümkün hale getirir.
  • Çocuk okçuluk kursu ile küçük yaşlarda kazandırılan sağlıklı yaşam koşulları sayesinde hayat boyu ihtiyaç duyulan beden ve ruh sağlığının önemi kavranır.
  • Farklı yaş grupları için koordine edilen okçuluk eğitim planları, çocuklara keyifli bir eğitim süreci yaşatarak eğlenmelerine fırsat verir.
  • Özel olarak hazırlanan seviyeler ile çocuğunuz bir yandan okçuluk alanında kendini geliştirirken diğer taraftan spor yapmanın önemini kavrar.

Çocuklar için Okçuluk Eğitiminin Önemi

Okçuluk Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Dikkat dağınıklığı çocuklarda görülen olumsuz durumlardan biridir. Çocuklar için okçuluk kursu, sağladığı disiplin sayesinde hem odaklanma kabiliyetini gelişir hem de sabırlı olmayı öğretir. Okçuluk eğitiminin sağladığı faydaları şu başlıklar altında detaylı şekilde inceleyebilirsiniz:

Fiziksel Faydalar

Vücudun üst kısmını yoğun bir şekilde çalıştıran okçuluk, kas gücünün artmasına ve çocukların dayanıklı olmasına yardım eder. Tüm spor dallarında olduğu gibi okçuluk eğitimi alan çocuklar da hem kas yapılarını kuvvetlendirir hem de koordinasyon becerisi kazanır. Kondisyon bakımından ideal seviyeye gelmek için antrenmanlara aksatmadan katılanlar, bu alanda yüksek başarı elde etme şansına kavuşur.

Çalışma esnasında el-göz koordinasyonu gittikçe güçlenir. Yayı çekerken ve oku atarken sağlanan konsantrasyon ile hedefe odaklanır. Böylelikle istenilen nitelikte bir atış gerçekleştirilmiş olur. Çocukların kazandığı koordinasyon becerileri, zaman geçtikçe günlük hayattaki tavırlara, kararlara ve disipline etki eder. Antrenmanın fiziksel faydalarından bir de vücut postürünün doğru şekle ulaşmasıdır. Küçük yaşta kazanılan esnekliğin avantajından yararlanarak esnek ve doğru duruş potansiyeli öne çıkar.

Zihinsel Faydalar

Yüksek dikkat becerisi gerektiren okçuluk, hedefe marjinal seviyede odaklanılmasına yardımcı olur. Konsantrasyonu artan çocuklar, dikkatlerini dağıtan unsurları önemsemeden hedefe ulaşmayı başarır. Böylelikle ileriki yaşlarda ve eğitim hayatında başarılı olabilirler.

Okçulukla uğraşan çocukların sabır düzeyi de artmaya başlar. Öz disiplin kazanmak hem başarıya ulaştırır hem de uzun vadeli planlar kurulmasını sağlar. Diğer bir zihinsel yarar ise stres yönetimi konusunda önemli derecede ilerleme katedilmesidir. Sakinlik verici bir etkiye sahip olan spor dalı, stresin yarattığı olumsuzlukların önüne geçilmesinde oldukça faydalıdır. Okçuluk eğitimi sonrasında günlük yaşamda ya da okul hayatında stresi oluşturan etkenlerden uzak kalmayı öğrenen çocukların zihinleri de rahatlamaya başlar.

Sosyal ve Psikolojik Faydalar

Bireysel bir spor dalı olsa da okçulukta ilerlerken grup çalışmalarına katılım sağlanabilir. Böylelikle çocuklar, antrenman boyunca sosyal etkileşim konusunda kendini geliştirme fırsatı bulur. Arkadaş çevresi genişledikçe takım halinde çalışmanın önemi ve yardımlaşmanın mutluluk verici olduğu kavranır. Takım çalışmasıyla beraber sportmenliğin yanı sıra centilmenlik, hoşgörü, özveri, saygı gibi etik değerler de öğrenilir. Dürüstlük, erdemli birey olmak, adil kararlar vererek oynamak önemli etik değerlerdir. Böylelikle küçük yaşlarda sportmenliğin anlamı öğrenilerek hayat boyu saygı ve dürüstlüğün önemi kavranabilir.

Çocuklar için okçuluk kursu, özgüvenin artmasında önemli rol sahibidir. Hedefi vurmak başarılı bir deneyim yaşatırken aynı zamanda kendine güvenme konusunda cesaret verir. Düzenli şekilde antrenmanlara katılmak da başarılı atışlar yapılmasına ve çocukların yüksek motivasyona sahip olmasına yardımcı olur. Okçuluk eğitimi ile planlı çalışma stratejilerine hakimiyet kurulur.

Ayrıca hedefe odaklanabilen çocuğun kazandığı diğer bir psikolojik fayda ise problem çözme becerilerini geliştirmesidir. Antrenman çalışmaları sırasında her atış değerlendirilerek daha iyisini yapabilmek adına yeni teknikler öğrenilir ve farklı taktikler ortaya çıkarılır. Faaliyetlerin pratikleşmesi sürecinde ise çocukların hatalar karşısında hızlı düşünme becerileri ve problem çözme kabiliyetleri artar. Böylelikle analitik düşünme becerisi kazandırılmış olur.

Okçuluk Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalı?

Günümüzde keyifli bir etkinliğe dönüşen okçuluğun tarihi, binlerce yıl öncesine dayanır. Savunma ve hayatta kalabilme adına yaşam boyu insanların yanında ayırmadığı ok ve yay, artık bir spor dalı olarak zihinsel, fiziksel, psikolojik olarak destek sunmaktadır. Pek çok ebeveyn, çocuklarının erken yaşta okçuluk eğitiminden yararlanmasını ister. Bunun nedeni ise miniklerin özgüven kazanmaları ve konsantrasyon becerilerini geliştirmelerini sağlamak içindir.

Okçuluk eğitimine 7-8 yaşlarında başlanması tavsiye edilir. Daha erken yaşlarda eğitim almaları tavsiye edilmemektedir. Erken dönemler, çocukların kas yapılarının ve diğer temel becerilerinin spora uygun gelişim göstermediği, henüz güçlenmediği için elverişli olmayabilir. Zihinsel ve fiziksel yönden belli başlı kabiliyetlerin kazanılmaya başlanması için 7-8 yaş aralığında uygundur. Fakat bazı istisnai durumlar da söz konusudur. En önemli konulardan biri de çocukların gelişim seviyelerinin değişken olduğudur. Okçuluk için tavsiye edilen yaş aralığında, bireysel farklılıklar görülebilir. Bu hususlar göz önünde bulundurularak okçuluk eğitimine ilk adım atılabilir. Okçuluk eğitimine başlama yaşı güvenlik ve fiziksel gelişim gibi hususlar dikkate alınarak belirlenir.

Fiziksel Olgunluk

Uzmanlar, 7-8 yaş civarındaki çocuklarda, kas ve iskelet sisteminin istenen seviye ulaştığını belirtilir. Okçuluk kursuna istenilen yaşlarda başlanılması, ok atma veya çekme hareketlerini kolaylaştırır. Ayrıca düzenli aralıklarla okçuluk çalışmalarına katılan miniklerin hem fiziksel kondisyonu hem de kas gelişimi ileri seviyelere taşınır. Antrenmanları belirli günlerde yapmayı başaran 7-8 yaş grubundakiler de bu spor dalında, istediği özelliklerde fiziksel bir olgunluğa erişmiş olur.

Dikkat ve Odaklanma

Okçuluk yüksek konsantrasyon isteyen bir spor dalıdır. İlkokul döneminde (7-8 yaşlarında) olan çocukların, hedefe odaklanma ve dikkat toplama kabiliyetleri gelişmeye başlamıştır. Eğitimcilerin yönlendirmelerini doğru bir şekilde idrak edip uygulamak bu dönemdeki çocuklar açısından mümkündür.

Güvenlik Bilinci

Kullanılan malzemelerden (ok ve yay) dolayı güvenlik kurallarına uymak hem zorunlu hem de önemlidir. Bu nedenle çocuklar için okçuluk eğitiminin önemi kendilerine rahatlıkla izah edilebilir. Okçuluk eğitimine 7-8 yaş aralığında katılan çocuklar, güvenlik bilincine erişmiş oldukları için hayatî önem taşıyan kurallara uyum sağlamayı başarırlar.

Okçuluk Eğitimine Daha Erken Yaşlarda Başlanabilir mi?

Çocukların fiziksel ve zihinsel olgunlukları farklılık gösterdiği için profesyonel eğitimcilerin gözlemleri sonucunda, okçuluğa erken dönemde başlanabilir. Miniklerin yaşına uygun eğitim programları hazırlayan GymKids, 5-6 yaş aralığındaki çocuklar için eğlenceli ve oyun temelli antrenman faaliyetleri sunar. Bu yaş dönemindeki miniklerin kas ve iskelet yapılarına uygun ok ve yay malzemeleri tercih edilir. Böylelikle zorlanmadan yay çekip ok atabilen çocuklar, okçuluk sporunu, zevk alarak ve güven içerisinde yapar.

Okçuluk eğitiminde keyifli ve güvenli eğitim alanları oluşturan GymKids programları içerisinde yüzme, jimnastik ve judo kurslarında da güvenlik unsurları yüksek seviyelere ulaşmıştır. Eğitimciler, çocukların gösterdiği gelişimi düzenli şekilde takip ederek olumsuz durumlara maruz kalınmasının önüne geçer. GymKids, uzman eğitim kadrosu, profesyonel ve başarılı eğitim programları ile ebeveynlerin takdirini kazanır. Okçuluk alanında titizlikle çalışır ve güvenilir bir deneyim yaşanmasına imkân verir. Çocukların okçuluk eğitimi almasındaki önemli hususları takip etmek istiyorsanız, blog sayfamızı ziyaret ederek merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.