Çocuklar için Sabah Sporunun Önemi

İçindekiler

Çocukların erken yaşlardan itibaren spor alışkanlığı geliştirmeleri, hem fiziksel hem de mental olarak sağlıklı bireylere dönüşmeleri açısından büyük önem taşır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, tüm günlük aktiviteler için enerji sağlar. Çocuklar için sabah sporu basit egzersizleri içerebileceği gibi; yüzme, koşu, tenis, judo ya da bisiklet sürme gibi spor aktivitelerini de içerebilir. Çocukların yaşına uygun bir spor aktivitesi seçmesi, hem başarıya ulaşarak özgüven kazanması hem de keyif alması açısından önemlidir. Peki çocuklar için sabah sporunun önemi nedir ve çocukları sabah sporuna nasıl yönlendirmek gerekir?

Sabah Sporu Yapmak Çocuklara Neler Kazandırır?

Özellikle çocukların tablet ya da bilgisayar gibi oturarak ve fiziksel hareketten yoksun vakit geçirmelerini sağlayan cihazların duruş bozuklukları, obezite, göz bozukluğu ve daha pek çok ciddi sorun yarattığı biliniyor. Bu yüzden bu gibi aktivitelerin sınırlandırılması için tüm çocukların sabah sporuna yönlendirilmeleri ve sabah sporunun kendilerine kazandırdığı şeylerle ilgili bilinçlenmesi gerekiyor. Çünkü çocuklar bu sayede telkin ile değil, kendi istedikleri için sabah sporu faaliyetlerine yönelebilir. Çocuklar için sabah sporu yapmanın öne çıkan avantajları ise şu şekilde:

 • Kas ve kemik yapısı güçlenir,
 • Daha ince ama daha dayanıklı ve dengeli bir vücut yapısına sahip olurlar,
 • Aşırı kilo alma ya da obezite gibi ciddi sağlık sorunları riski ortadan kalkar,
 • Kolesterol seviyeleri ve kan basıncı daha düşük olur,
 • Motivasyon kazanarak hayata daha olumlu bakmak ve hedeflere ulaşmak mümkün hale gelir,
 • Gün boyu enerjilerini ve konsantrasyonlarını korumalarını sağlar,
 • Stres ya da kaygı gibi durumlarla baş etmeleri kolaylaşır,
 • Özgüven sahibi olarak kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur,
 • Güçlü bir bağışıklık sistemi yaratır.

Tüm bunlara ek olarak düzenli spor yapan çocuklar derslerine daha iyi odaklanabilir ve geceleri daha iyi uyuyabilirler. Bu da sabahları daha dinç ve güne daha hazır halde uyanmalarını sağlar. Ayrıca karşılaştıkları fiziksel ve zihinsel mücadelede çok daha güçlü olurlar.

çocuklar için sabah sporunun önemi

Çocuklar için Sabah Sporu Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar için yapılacak sabah sporu, bulundukları yaşa göre değişkenlik gösterir. Örneğin okul öncesi çocuklar için dans ya da fiziksel hareketler içeren oyunlar çok daha faydalı olacaktır. Bu aktivitelerin eğlenceli olması, çocukların ilgisinin korunabilmesi açısından önemlidir. Küçük çocuklar için 15-30 dakikalık bir sabah sporu ya da fiziksel aktivite genellikle yeterli olur. Daha büyük çocuklar içinse 60 dakikalık seanslar tercih edilebilir.

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi için sabahları yapabilecekleri fiziksel aktiviteler arasından bazıları şunlardır:

 • Özellikle küçük çocuklar için oyun oynarken spor yapabilecekleri koşu, saklambaç ya da yakalamaca gibi oyunlar fiziksel aktivitede bulunmalarını sağlar.
 • Çocukların daha enerjik ve dikkatli olmalarını sağlamak için sabahları yürüyüş yapmak ya da hafif tempolu koşmak faydalıdır.
 • Denge ve koordinasyon becerilerinin gelişmesi adına bisiklet sürmek iyi bir seçenektir.
 • Müzik eşliğinde egzersizler yapmak ya da dans etmek keyifli bir sabah sporudur.
 • Güne rahat başlamak ve vücudun esneklik kazanmasını sağlamak için cimnastik, yoga ya da pilates gibi sporlar faydalı olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak çeşitli parklarda ya da etkinlik alanlarında düzenlenen spor etkinliklerine katılmak, çocukların hem fiziksel aktivitede bulunmasını hem de sosyal bir ortamda iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar. Ayrıca çocuklar birbirleriyle uyum içinde olabilmeyi ve birbirleriyle rekabet etmeyi de öğrenebilirler.

Burada unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri, spor etkinliklerine başlamadan önce ısınma hareketlerinin yapılmasıdır. Aksi halde sakatlanma gibi riskler doğabilir. Ayrıca çocuklarınızın egzersiz sırasında bol su tükettiğinden de emin olmanız gerekir.

Çocuklarınızı Sabah Sporu için Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Çocuklarınıza sabah sporu konusunda bir alışkanlık kazandırmak isterseniz, burada size düşen bazı görevler de bulunuyor:

 • Fiziksel aktivitelerin devamlılığı için düzenli bir program belirleyin.
 • Sürekli fiziksel aktivite içinde olmayı çocuklarınız için alışkanlık haline getirin, örneğin asansörü kullanmak yerine merdivenleri kullanması için teşvik edin.
 • Sağlıklı bir yaşama geçiş yapın ve onunla birlikte sabah sporu etkinliklerine katılın. Böylelikle spora devam etmesini sağlayacak bir rol model olabilirsiniz.
 • Ailecek spor etkinlikleri düzenleyin ya da spor etkinliklerine katılın.
 • Spor etkinliklerini eğlenceli hale getirin ve eğlendiğinizi gösterin.

Çocuklarınız sabah sporunu isteyerek yapmalı ve bu onlar için hiçbir zaman bir zorunluluğa dönüşmemelidir. Aksi halde çocukların ilgisi çok çabuk kaybolur ve spor alışkanlıkları zaman içerisinde keyif veren bir aktivite olmaktan çıkar. Bu yüzden çocuklarınızı sabah sporu için kesinlikle zorlamamanız gerekir.

GymKids ile Çocuklar için Sabah Sporu Etkinlikleri

Çocukların başarılı, sağlıklı, topluma fayda sağlayan bireylere dönüşmesinin yolu, düzenli olarak spor yapmaktan geçer. Yüzme, judo, tenis ve cimnastik gibi sporlar başta olmak üzere tüm spor branşları çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine çok ciddi katkılar sağlar. Özellikle yaz ve kış spor okulları ile çocukların kendi akranları ile bir arada eğitim alması, spor etkinliklerinin yanında sosyal becerilerinin de gelişmesi önemlidir.

GymKids’in alanında deneyimli, profesyonel eğitmenleri; çocukları sabah sporu yapmak konusunda motive ederken, onların başarılı birer sporcuya dönüşmesi için gerekli eğitimleri verir. Siz de GymKids yaz spor okulları, kış spor okulları ve tüm kurslar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmıştır.